Krótka stopa

Posted on Posted in Mama i dziecko

Wpadł mi pewien pomysł do głowy. Zaczynam ćwiczyć!!!!!! Ok. Super, ale co będziesz ćwiczyć? Brzuch, klatkę, nogi, idziesz biegać, na rower czy na fitness? Każda aktywność jest dobra o ile sprawia Ci przyjemność i dobrze na Ciebie wpływa.

Dziś chcielibyśmy przedstawić trening mało popularny, niedoceniany, a z naszej perspektywy fizjoterapeutów bardzo potrzebny – trening stóp. Tak, tak- trening stóp (tzw. krótkiej stopy) to świadoma droga do aktywacji mięśni krótkich stopy. Wpływa to bardzo na stabilność stopy i całego ciała. Dodatkową, istotną zaletą tego treningu jest kontrola ustawienia stawów całej kończyny, co będzie miało duże wpływ na stabilność ciała, technikę biegu, skoku itd. Stabilna stopa zmniejsza do minimum ryzyko skręcenia stawu skokowego i kolanowego. Bez względu na dyscyplinę, wiek ćwiczącego trening ma być kompletny, wieloaspektowy, a nie wybiórczy. Treningowi poddajmy więc całe ciało – nie zapominajmy o stopach.

Prawidłowo obciążona stopa posiada trzy punkty podparcia:  pięta, pierwsza i piąta kość śródstopia. Jeżeli mówimy o prawidłowo obciążonej stopie to wszystkie trzy punkty muszą być obciążone. Nie możemy wymagać od reszty ciała stabilności, jeżeli stoimy na niestabilnym podłożu czyli stopach. 

 

Kto powinien ćwiczyć krótką stopę? 

• dzieci i młodzież zaczynająca przygodę ze sportem,

• dzieci z wadami stóp,

• wszyscy sportowcy chcący zminimalizować ryzyko urazu,

• osoby starsze (poprawa stabilności ciała).

Podstawowym ćwiczeniem poprawiającym funkcje stabilizujące mięśni stopy jest tzw. „krótka stopa”. Główną zasadą jest utrzymanie trzech punktów podparcia w kontakcie z podłożem.Trening stopy nie jest trudny, ale niezwykle precyzyjny i ważny. Z racji tego, że ruchy w tym treningu nie są spektakularne tym bardziej wymagają skupienia i dokładnego wykonania. Najłatwiej rozpocząć naukę aktywnego skracania stopy w warunkach częściowego jej obciążenia masą ciała, a więc na siedząco. Dodatkowo na początku niezbędna jest kontrola wzrokowa.  Należy zachować kąt prosty w stawie skokowym i kolanowym (kolana dokładnie nad stopami, w równej odległości od siebie). Stopy całe oparte na podłożu. 

Postaw stopę na ręczniku, dociśnij trzy punkty podparcia, jednocześnie napnij mięśnie tak, by skrócić stopę i przesunąć przodostopie w kierunku pięty. Długość stopy powinna się nieco skrócić, a łuk podłużny stopy powinien się lekko unieść. Jeśli sprawia Ci to trudność, pomóż sobie dłonią. W przypadku dzieci niezbędny jest terapeuta.

Dodatkowo do treningu krótkiej stopy dodajemy ćwiczenia pobudzające uśpione mięśnie stopy:

  • unieś do góry szeroko rozstawione palce i połóż je na podłodze (nadal rozstawione),
  • ściśnij przedmiot włożony między palce – utrzymaj go (trzy punkty podparcia nadal na podłodze),
  • odstaw paluch do boku względem palców II-V,
  • odstaw palce II-V do boku względem palucha,
  • odstaw mały palec w bok,-podnoś i opuszczaj palucha, 
  • podnoś i opuszczaj palce II-V (nie używaj palucha).

 

Zastosowanie treningu krótkiej stopy znalazło swoje zastosowanie m.in. w takich dyscyplinach jak biegi, koszykówka, piłka nożna, gimnastyka, taniec, itd.Stopa to podstawa stabilności naszego ciała, a profilaktyka przeciwurazowa to właśnie stabilności. Potraktujmy więc trening stopy jak dobry początek do ćwiczeń propriocepcji. Zadbajmy więc o te małe i duże stopy. Zrób test stabilności stania na jednej nodze zanim zaczniesz ćwiczenia. Powtórz test na koniec pracy. Pełny trening krótkiej stopy jak i trening profilaktyki przeciwurazowej tylko w Centrum rehabilitacji Bugaj&Lachowski.