FIZJOTERAPIA PRZY REUMATOIDALNYM ZAPALENIU STAWÓW (RZS)?

Posted on Posted in Bez kategorii, Wiedza ogólna

Czym jest RZS?
To autoimmunologiczna przewlekła choroba zapalna stawów i różnych narządów, powodująca postępujące zniekształcenia oraz sztywność, szczególnie rąk i nóg.

Przyczyny?
Istotą choroby jest stan zapalny wewnątrz stawu, co powoduje pogrubienie błony maziowej i destrukcję stawu. Przyczyny nie są do końca znane, ale najważniejsze z nich to:
– płeć – najczęściej u kobiet,
– genetyczne,
– infekcje
– zaburzenia układu odpornościowego,
– stres,
– palenie tytoniu

Wczesne objawy RZS:
W początkowym etapie zajmowane są małe stawy dłoni i stóp. Wraz z postępem czasu atakowane są również większe, takie jak kolanowe, łokciowe czy ramienne. Podstawowe objawy stawowe są następujące:
– ból stawów zaraz po przebudzeniu,
– sztywność mięśni,
– obrzęki,
– zmęczenie,
– utrata wagi,
– brak apetytu,
– stan podgorączkowy

Jak rozpoznać RZS?
Wykrycie choroby we wczesnym jej etapie, pozwala na szybkie zastosowanie odpowiedniego leczenia. W celu zdiagnozowania reumatoidalnego zapalenia stawów wykonuje się zarówno badania laboratoryjne jak i badania obrazowe, takie jak:
BADANIA OBRAZOWE:
– USG,
– Rezonas Magnetyczny,
– Rentgen dłoni i stóp,
– w przypadku kręgosłupa, Tomograf Komputerowy
BADANIA LAORATORYJNE:
– RF (czynnik reumatoidalny) seropozytywna postać RZS. Stwierdzany u 70-80% pacjentów, może wystąpić również u osób zdrowych,
– ANTY-CCP (przeciwciała przeciwcytrulinowe) pojawia się jedynie u chorych na RZS nawet przed wystąpieniem objawów,
– CRP, OB oraz morfologia krwi – są wykorzystywane w diagnostyce aktywności choroby i określają stopień zaawansowania procesu zapalnego.

Jak leczyć RZS?
W okresie zaostrzeń leczenie głównie opiera się na farmakoterapii. Ale jako terapię pomocniczą stosuje się fizykoterapię, kinezyterapię oraz odpowiednią dietę.
Z FIZYKOTERAPII największe zastosowanie ma:
– Magnetoterapia,
– Krioterapia,
– Elektroterapia,
– Ciepłolecznictwo
Z KINEZYTERAPII, pomocne będą:
– ćwiczenia bierne,
– ćwiczenia w odciążeniu,
– ćwiczenia ogólnousprawniające,
– ćwiczenia wspomagane,
– ćwiczenia czynne,
– ćwiczenia izometryczne,
– masaż.

Ćwiczenia mają za zadanie zmniejszyć dolegliwości bólowe, poprawić zakres ruchu w stawach oraz elastyczność tkanki miękkiej, reedukację prawidłowych wzorców ruchowych a także zwiększenie siły mięśniowej. Co najważniejsze mają uświadomić pacjentom korzyści płynące z aktywności ruchowej oraz wyrobić nawyk regularnych ćwiczeń.

Badania nad skutecznością postepowania fizjoterapeutycznego w Reumatoidalnym Zapaleniu Stawów, wskazują iż połącznie ćwiczeń indywidualnym, fizjoterapii (w tym najbardziej krioterapii miejscowej lub kriokomory) oraz samodzielnej aktywności pacjenta (45 min w domu, każdego dnia), daje efekty już po 3 tygodniach regularnej praktyki!