Postępowanie po urazie stawu kolanowego

Posted on Posted in Wiedza ogólna

          Zima niewątpliwie przyczynia się do wzrostu urazowości w każdym wieku. Śliskie chodniki, jazda na łyżwach czy nartach, zjazd na saneczkach z dziećmi zawsze może skończyć się uszkodzeniem stawu kolanowego.
          Część z Was, idąc za naszą namową, przygotowała się do sezonu zimowego i jest szansa, że z upadku wyjdą bez szwanku. Są jednak i tacy którzy wprost zza biurka jadą na narty. Zdarza się, że upadek kończy się otrzepaniem i kontynuacją zjazdu. Nierzadko jednak pojawia się mniejszy lub większy ból, może być słyszalny trzask przy upadku lub noga zostaje wygięta pod dziwnym kątem. W niektórych przypadkach przy próbie obciążenia wiemy już, że coś jest nie tak. Inni mimo dolegliwości podejmują próbę jazdy. Wielkim błędem jest kontynuacja zjazdu mimo bólu lub innych niepokojących objawów jak np. uciekanie kolana.
          Najczęściej narciarze uszkadzają w kolanie więzadło krzyżowe, więzadło poboczne lub łąkotki. Kolano może też ulec skręceniu, zwichnięciu lub po prostu możemy naciągnąć jakąś strukturę.
          Bez względu na wielkość uszkodzenia należy zgłosić się do specjalisty w celu zdiagnozowania uszkodzenia. Im szybsza interwencja tym mniejszy ból. Czas ma też ogromne znaczenie jeżeli chodzi o postępowanie medyczne.


          W przypadku trafienia do naszej placówki bugaj&lachowski, natychmiastowo robimy pacjentowi szczegółowe badanie USG, oraz testy kliniczne potwierdzające diagnozę. Po badaniu pacjent dostaje dokładny plan leczenia. Jeżeli zabieg operacyjny nie jest potrzebny, na miejscu mamy stosowny sprzęt, umiejętności i wiedzę do skutecznego wyleczenia pacjenta.

 

 

 

Pamiętajmy, że:

● zerwane więzadło w większości przypadków wymaga rekonstrukcji,

   ewentualnie ściśle określonego postępowania fizjoterapeutycznego,

● przy zerwanym więzadle rehabilitację zaczynamy przed zabiegiem

   operacyjnym,

● naderwane więzadło poboczne też wymaga leczenia (mamy bezpośredni

   wpływ na jakość blizny – terapia manualna + fizykoterapia),

● skręcenie stawu kolanowego wymaga pracy rehabilitacyjnej,

● duże stłuczenie może pozostawić po sobie zrosty łącznotkankowe

   pogarszające pracę mięśni,

● każde uszkodzenie stawu kolanowego uszkadza w nim czucie głębokie,

   co może być przyczyną kolejnych kontuzji w najbliższym czasie,

● niezaleczona kontuzja przyczynia się do zwyrodnienia stawu.